ОБЕРЕЖНО, ОТРУЙНІ ЗМІЇ

Протягом декілька років у нашу лікарню звертаються пацієнти з укусами отруйних змій.Гадюка ніколи не нападає на людей і при зустрічі, як правило, намагається втекти. Так як змії позбавлені слуху, то будь-яке пересування сприймають через коливання грунту. Але м'яка торф'яна підстилка або перекопаний грунт зменшують вібрацію, і гадюка, не встигнувши сховатися, займає активну оборону: шипить, здійснює погрозливі кидки, кидки-укуси. Тому різких рухів при зустрічі з гадюкою краще не робити, тим більше- наближатися до неї.

У нашому регіоні отруйні змії представлені, в основному гадюками.
Гадюка звичайна – невелика змія 40-75 см завдовжки, самки, як правило, крупніші від самців.Зовнішня примітна ознака гадюки – характерний зигзагоподібний візерунок на спині.Черевце завжди свинцево – сірого кольору. Загальний фон може бути сірим, бурим, рудим або вишнево-червоним. Зустрічаються також гадюки забарвлені в суцільний коричневий або чорний кольори.
На місці укусу, як у гадюки звичайної, так і у гадюки степової, виникає біль, геморагічний набряк (іноді з пухирями), що поступово розповсюджується; з'являється відчуття слабкості, нудоти, запаморочення.
Гадюка степова зовні  схожа на гадюку звичайну, її довжина  не перевищує 60 см, самки дещо крупніші. Характерною відзнакою є загострені краї морди та хітонізовані (рогові) вирости на очах.
Ознаки пошкодження шкіри і отруєння такі, як при укусі гадюки звичайної.
Як уникнути укусу гадюки?  
Вирушаючи в місця де можлива зустріч з гадюками, необхідно мати відповідний одяг та взуття. Оберігають від укусів змій: високі чоботи, товсті вовняні шкарпетки, щільні, не обтягуючі тіло штани, заправлені з напуском у взуття. При зборі грибів і ягід краще розсовувати траву довгою палицею перед тим, як запустити туди руку.

ЗАСТЕРІГАЙТЕ ДІТЕЙ ВІД НЕБЕЗПЕЧНОЇ ЦІКАВОСТІ ДО БУДЬ-ЯКИХ ЗМІЙ!
Невідкладна допомога
При укусі гадюки слід негайно вирушати до лікаря або викликати швидку допомогу. При цьому, дуже важливо, щоб укушена частина тіла залишалася нерухомою. Рух прискорює розповсюдження отрути в організмі. Ушкоджену кінцівку треба зафіксувати косинкою, наклавши шину з різних підручних засобів.
Потерпілому слід зберігати спокій, не робити зайвих рухів, треба багато пити рідини (близько 3 літрів простої води або будь-якого соку). Алкогольні напої вживати не можна – алкоголь утруднює виведення отрути з організму, посилює її дію.
Своєчасне звернення до лікаря – запорука збереження вашого здоров'я !
Бажаємо вам приємного відпочинку на природі !

Лікар-методист міського
Центру здоров'я                                                                                    О.О.Мільчаков

 

Жити по-українські

Наші партнери

Громадське радіо та ТБ