Пам`ять Героїв Небесної Сотні

Працівниками Осипенкого музею та юнацької краєзнавчої студії «Джерельце», яка діє при музеї, проведено Вечір пам’яті: «В наш час – важкий і світлий, незламний дух воскрес у серці кожнім з нас» з метою увічнення пам’яті загиблих учасників Революції Гідності у лютому 2014 року і борців за незалежність України всіх часів: зокрема, земляків - повстанців, які захищали рідну землю в роки Української революції і Визвольної війни 1918-1921рр.., в умовах тогочасної російської військової агресії.  

Також у Осипенківському краєзнавчому музеї відбувся,  тематичний захід «Пам'ятаймо подвиг односельця - учасника столичного Євромайдану і бійця-добровольця “Айдару” Володимира Зюзя (1948-2014), та всіх земляків, які віддали життя за Вітчизну!» - присвячений консолідації Української нації перед обличчям зовнішньої загрози, вшануванню Героїв Небесної Сотні і воїнів - учасників АТО.

Згадати патріотів, що своєю пожертвою дали надію на порятунок народу і країни, прийшли представники Осипенківської обєднаної сільської територіальної громади і сільради, депутати Осипенківської сільради, учасники АТО, учні 8 і 9 класів Осипенківської ЗОШ І-ІІІ.
Депутат Осипенківської сільради, учасник бойових дій на Донбасі в межах антитерористичної операції Максим Прокопенко, розповів юнацтву про героїзм та військове братерство наших захисників - воїнів Збройних Сил України і добровольчих з`єднань, про ту страшну ціну, яку доводиться платити у борні за незалежність держави, про важкі втрати під час обстрілів російсько-терористичними збройними формуваннями мирних українських міст і сіл, про страшні обстріли Маріуполя, Волновахи, Авдіївки.

Учасники юнацької патріотичної акції переглянули документальні фільми й відеосюжети про патріотизм й мужність краян, які боронили Вітчизну від білогвардійської та більшовицької навал, і тих, хто вже в наш час виступив на захист демократичних цінностей та європейського вибору України. Також, музейники звернули увагу присутніх на історичні паралелі, які впродовж десятиліть були не відомі широкому загалу, бо спогади про таке вважалися “нетолєрантними проявами” по відношенню до страшных братьєв з-за парєбріка. В самий розпал більшовицького терору у Приазов´ї взимку 1920-21 рр.., у секретному рапорті “красному” командуванню, один з командирів, “таварішь” Ульман докладав, що лиш за тиждень встигли вчинити карателі:

"...с 13 по 24 декабря успешно велась работа по очистке деревень от махновщины и отбору оружия. Для успешной работы в каждом полку созданы ревтройки во главе с комиссарами полков. За последние дни еще не поступили новые цифровые данные, но общее число расстрелянных махновцев и активно поддерживающих их крестьян достигает приблизительно 1100 человек, среди них несколько махновских командиров, штабных работников и организаторов. Сожжено 15 домов. Работу затрудняет то, что приходится очень часто менять место стоянок и нет возможности довести работу до конца. Более основательные чистки произведены в деревнях: Андреевка, Конские Раздоры, Федоровка. Приступлено к основательной чистке Туркеновка и Пологи...."

Так чинили кремлівські кати тоді, коли наші краяни і односельці стали на захист прав людини – аби жити гідно на власній землі, в умовах війни зуміли створити справжню базу для відродження і відбудови держави в традиціях козаччини - Вільні Ради повстанського краю. Та найбільше дісталося відомим центрам повстанського руху - Гуляйполю та Новоспасівці (нині - с.Осипенко), там “чистки” тривали впродовж десятиліть - до 1938 року включно.
Характерні риси лицарства, бойової доблесті, притаманні нашим землякам - повстанцям, нащадкам запорозьких січовиків. « - Іду на ви» - почули ввечері 11 грудня 1920-го з телефонної слухавки у бердянській ЧК організатори кривавих діянь, “таваріщі” з Москви, - від командира Азовського корпусу Повстанської армії Трифона Вдовиченка з Новоспасівки, одного з найталановитіших керівників революційно-повстанського руху в Приазов'ї. Вже за декілька годин окупанти віч на віч зустрілись з нашими воїнами в бою, який став для кривавих зайд останнім. Через місяць, впродовж Зимового рейду, повстанці повторили таку ж акцію в Бердянську.

Учасники заходу в музейній експозиції мали змогу побачити свідчення тих подій, зокрема – можливо, й саме той телефонний апарат, за допомогою якого з будинку нинішньої Осипенківської сільської ради, а тоді - Новоспасівської Волосної Ради повстанський провідник здійснив попередження про акцію відплати більшовикам. Його, разом з предметами озброєння, випадково було знайдено вже в наш час зовсім недалеко - в центрі с.Осипенко, в повстанському схові. Незламний отаман повстанців, від імені якого ще довго здригались вороги, зустрів смерть там же, де й загинув колись княз-воїн Святослав Хоробрий - на схилах Дніпра: був розстріляний Всеросійською ЧК 1 травня 1921р. у м.Запоріжжі, після того, як пораненим, поблизу Новоспасівки був захоплений каральним загоном більшовиків. Місце поховання його втаємничили, аби не протоптав люд стежину пам`яті - однак не вдалось, народ не забув свого героя, ця стежка лишилась у пам`яті людській назавжди.

Зі спогадів очевидців подій, стає зрозумілим що, кожне село тоді, як і раніше - за козацьких часів, стало таким же самим Майданом, де формувалась цивільна влада й народне військо для захисту народовладдя. Вступивши у нерівний двобій з системою масового терору та іноземною окупацією, без жодної підтримки демократичного світу, повстанцям вдалось протриматися до літа 1921 року.
Ми знаємо, що ті, хто віддавав молоді життя за волю України і рідного краю в боях проти білогвардійських та красноармійських окупантів, йшли в бій не за пільги чи будь які власні інтереси. Знаємо й те, що навіть їхні родини були репресовані.  Однак, вони залишили нам, своїм нащадкам неоціненний дар - стійкість борця, що не змирився, заповіт, що полягає у нещадній і безкомпромісній борні. З “білими”, з “красними”. У непокорстві. В спротиві до кінця, коли вже немає надії на перемогу, усупереч логіці й інстинкту самозбереження. Адже це дано не багатьом: продовжувати герць, коли інші вже змирилися, битися, коли інші боязко пригинаються, продиратися до смертельної свободи нестримно і беззастережно.
А ті, хто знатимуть про те, вже не будуть запитувати: “Звідки ж узявся в Україні Майдан взимку 2013-14 років ?” Бо відповідь відома: - “Народний спротив новим кремлівським потугам поневолення України став можливим завдяки історичній пам`яті, народній свідомості,  генетиці - нарешті”.

Хвилиною мовчання вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні, які віддали життя за Україну та відійшли у безсмертя.
У виконанні вихованців юнацької студії “Джерельце”, яка діє при музеї, прозвучали пісні  й віршовані твори патріотичного змісту.
На вшанування пам’яті загиблих воїнів АТО Запорізької області, імена й світлини котрих розміщені в музейній експозиції, було запалено свічки. Учасники патріотичного заходу вирішили закликати молодь району приєднуватися до руху з увічнення і вшанування подвигу наших земляків. 
Під час заходу діяла експозиція «У боротьбі за Україну», матеріали якої представляють світлини й документальні свідчення про долі героїв Майдану та бійців Східного фронту.

Ми знали стільки крові, стільки болю
на нашій, Богом посланій землі.
Нам обіцяли рай, але неволю
несли ординці,  німці, москалі.
А ми, прості й довірливі, як діти -
ми наче є і наче нас нема.
І все ж ми є. І є у нас Держава.
Канчук не займе більше наших спин.
Як під загрозу стане честь і слава,
ми кинемось до зоброї, як один.
Ми будемо боротись. І чужинець
під наше небо рабство приведе,
Лише коли останній українець,
Обнявши Україну, упаде.
Володимир СІРЕНКО    

Вічна пам'ять і вічна слава героям!!!

Директор Осипенківського краєзнавчого музею                     Олег Будяк
Керівник краєзнавчої студії при музеї “Джерельце”               Марія Турчак

 
Снять квартиру посуточно. Быстро снять посуточно квартиру в казани. Снять однокомнатную квартиру посуточно. Помощь в получении ипотеки. Удобное получение ипотеки в сбербанке. Что нужно для получения ипотеки. Отопление частного дома. Как сделать отопление частный дом схема. Частный дом монтаж отопления. Восстановление жесткого диска. Быстрое восстановление информации с жесткого диска. Восстановление данных жесткого диска программа. Кредит с плохой историей. Быстрые кредиты онлайн с плохой историей. Срочный кредит с плохой историей. В какой сервер играть в WOW. Топ world of warcraft серверы. Wow серверы pandaria. Круглопалочный станок чертежи. Круглопалочный станок купить дешево. Самодельный круглопалочный станок. Кредит на покупку квартиры. На долго взять кредит на квартиру. Кредит на покупку квартиры.

Жити по-українські

Наші партнери

Громадське радіо та ТБ