Репресії в Бердянську 20-х — 50-х

Що ми знаємо про політичні репресії в СРСР, про події 70-ти — 95-ти річної давності. Фігурантів, так би мовити,тих подій уже нема в живих. Крім того, затримання та арешти проводились часто “під покровом ночі”, а ділитись із сусідами та знайомими про ці трагічні для сім'ї речі було незручно і,часто, непосильно. В статті мова йтиме про репресованих бердянців та мешканців нашого району. Дані, наведені тут, в більшості публікуються вперше. Нагадаю, що базу під репресії підвів засновник СРСР Володимир Ленін, який мотивував їх необхідністю “прискорити всесвітню революцію”. В подальшому цей державний терор продовжив Йосип Сталін.

Про масштаби каральних дій свідчать цифри: за даними союзного КДБ (1988 р.) в період 30-х — 50-х р.р. засуджено та репресовано понад 3 мільйона 774 тис. осіб. Це офіційні дані, які до того ж не включають період з 1918 р. по 1929 р.
Після зняття з архівів УГПУ-УКДБ грифу “секретно” (1991 р.) та прийняття Постанови Кабміну України з цього питання (1992 р.) обласні адміністрації публікують персональні справи в серії книг “Реабілітовані історією”. Всього по нашій області в перших шести книгах
розміщено 20173 особових справи. Науковці продовжують вивчати архівні документи.
Вказані книги можна знайти в бердянській центр. бібліотеці, або в краєзнавчому музеї.

В списках  реабілітованих по Запорізькій області включені дані, зокрема, і по м. Бердянську
та району. Автор цих рядків виконав копітку роботу по опрацюванню всіх 20173 справ та склав окремий список репресованих наших земляків. Таких виявилось 1161 особа. Найстарший в списку Бакарджієв Василь Захарович із с. Андрівка, 1848 р. народження. Наймолодша — Олена Олександрівна Шмідекампф, 1940 р. народження.Про останню справу буде дано пояснення нижче.

Аналітичні  таблиці:
1.Соціальне походження: селяни району 682 особи, робітники міста 270 осіб, службовці 99 осіб.
2. Національність                                          3. Зміст вироку
- українці      430 ос      37 %                - розстріл                          500 ос             43,1 %
- німці           248 ос      21,4 %             - до 20 років ув'язнення      4 ос               0,3 %
- болгари      228 ос      19,6 %            - до 10 років                      201 ос             17,3 %
- росіяни      127 ос      10,9 %             - до 5 років                        295 ос             25,4 %
- греки           61 ос        5,3 %               - конф. майна                     37 ос               3,2 %
- інші             67 ос        5,8 %               - звільнено                         117 ос             10,1 %
- невідомо                              7 ос               0,6 %
Всього   1161 особа                                                  Всього     1161 особа

Як бачимо з таблиць, переважаюча більшість репресованих проживала в селі (682 ос.). Це переконливе свідчення про спрямування терору в першу чергу проти сільського люду.
Як і очікувалось, найбільшу групу серед репресованих складають українці (37 %). А ось друге сумне місце громадян німецької національності та третє місце болгар не є очікуваним і потребує пояснень. Про це буде сказано далі.
Нарешті, найтрагічніші цифри — кількість засуджених до вищої міри покарання (ВМП) — розстрілів. В загальній групі 1161ос репресованих наших земляків засуджено до розстрілу 500 чоловіків (43,1 %). Слід додати, що в період “єжовщини” розстріли складали: в 1937 році — 84 %, в 1938 році — 80 %. Це означає, що в ці роки на кожну 1000 репресованих число засуджених до ВМП становило 840 — 800 осіб.

Архівні справи також свідчать, що каральна машина НКВД не оминула малолітніх. Яскравий приклад — доля сім'ї Шмідекампф, мешканців нашого міста. Керуючись “твердженням”, що діти теж мають відповідати за проступки батьків, НКВД після арешту батька цієї родини вдався до арешту його дружини Поліни Маврівни, а також малолітніх сина Дмитра (17 р.) та доньки Олени (7 р.). Обидва були учнями бердянських шкіл; змушені разом з матір'ю відсидіти в спецпоселенні (в Комі АРСР) 5 років. До речі, цей приклад не єдиний.
Та повернімось до долі нацменшин Приазов'я. Як відомо з історії, тут після успішних для Росії воєн з Туреччиною в 19 ст. була проведена колонізація земель чужоземцями, зокрема  німцями, болгарами, греками. На передвоєнній карті нашої області можна побачити села з німецькими назвами; в нашому районі таких було чотири: сучасні Долинське, Оленівка, Троїцьке та Ольгине.

Кінець 30-х років став переломним в житті багатьох сотень німців запорізького краю. Так в с. Долинське енкаведисти “виявили” “фашистську повстанську організацію” чисельністю біля 80 осіб. За період з 1938 р. по 1941 р. було репресовано 59 осіб, з них до ВМП 33 чол.
Подібна ситуація спостерігалась і по інших німецьких поселеннях. Ось маленьке степове село Ольгине, не більше 50 дворів. У передвоєнні роки тут проживало біля 200 осіб дорослого населення. За період з осені 1937 р. по осінь 1941 р. було арештовано, піддано репресіям 66(!) осіб, з них 27 чол. до ВМП; це складало біля половини чоловічої статі села
До речі, серед репресованих тут прізвище Краутер повторюється 14 раз! Це старійшини роду Данило та Едуард, а також їхні сини та родичі.

Читач має знати, що після початку війни, з наближенням лінії фронту вся решта вцілілого населення німецьких сіл, як і бердянської Колонії була етапована (сім'ями) за Урал.
Аналогічні до німецьких сіл події розвивались синхронно і в болгарських поселеннях Приазов'я. Приведу дані по двох сусідніх селах Трояни та Андрівка, в яких концентрувалась довоєнна болгарська людність району:
- с. Трояни — репресованих 39 осіб, з них засуджено до розстрілу 21 чол.
-с. Андрівка — репресованих 89 осіб, з них до розстрілу 38 чол.
Серед репресованих в Андрівці прізвище Бакарджієв зустрічається 13 раз, а прізвище Шайтанов — 11 раз (старійшина роду — Петро Степанович 1869 р.н.).

Абсолютна більшість репресованого сільського люду були членами колгоспів, сумлінно відносились до праці і своїх обов'язків. В першу чергу це стосувалось німецького населення.
Пригадую, як мій дід Яків Олексієнко (1891 р.н.) уже  в кінці 40-х розповідав про німецьке поселення на миколаївщині, їх зразковий уклад та працьовитість. В протоколах допитів часто стояло звинувачення в шпигунстві на користь іноземної держави. Вважаю, що це була зручна форма для слідчого швидко закінчити справу, коли підсудний був іноземного походження. Виникає резонне запитання: які секрети міг передати рядовий колгоспник (з початковою освітою), що проживав у глухому степовому селі, де не було жодних об'єктів промислового, чи транспортного значення?

На закінчення подаю ще одну сумну інформацію -  про трагедію бердянських  греків. Якшо про страхітливі події в с. Коларівці (Прим. Район), коли в жовтні 1938 р. постановою “трійки” НКВС було засуджено до ВМП 235 болгар цього району, сьогодні знає більшість їх земляків, то про події того ж року в м. Бердянську знає обмаль людей. До відома, в нашому місті до війни проживала невелика грецька діаспора. Вона формувалась тут ще в дореволюційні часи — під час становлення міста та в ході колонізаційних процесів в Приазов'ї Ми уже знаємо, що НКВС легше було “шити” справи про іноземне шпигунство.
Ретельно підготовлена операція дозволила НКВС всього за 2дня (15-16 грудня 1937 р.) затримати та арештувати більшу частину (22 чол.) підозрюваних . Зробивши новорічну перерву, уже на початку січня 1938 р. енкаведисти провели другу хвилю арештів (14 чол.).

Всього ж до осені 1938 р. в тенетах НКВС опинились 61 грек. Суди “трійок” вирішували долю цих людей блискавично, особливо в частині розстрільних. З числа 61-го репресованого
50 чол. отримали ВМП — розстріл.
Дещо про пам'ять. Старше покоління, діти репресованих в 20-ті — 50-ті роки мин. ст. відходять в “кращий світ”. Щоби історія не повторилась, бажано передати цю пам'ять, свідчення онукам, правнукам  Можна силами колективів навчальних закладів, музеїв організувати експедиції в навколишні села для пошуків нових свідчень, додаткової інформації. Поки не пізно. Заслуговує на увагу встановлення пам'ятної дошки на одній з існуючих будівель Бердянська, куди звозили затриманих НКВС безневинних людей, де їх судили і вирішували долі. До речі, в 2018 р.виповнюється 80 років з часу трагедії бердянських греків.

Олександр Змієвський    м. Бердянськ

Останнє оновлення (П'ятниця, 09 грудня 2016, 10:05)

 
Снять квартиру посуточно. Быстро снять посуточно квартиру в казани. Снять однокомнатную квартиру посуточно. Помощь в получении ипотеки. Удобное получение ипотеки в сбербанке. Что нужно для получения ипотеки. Отопление частного дома. Как сделать отопление частный дом схема. Частный дом монтаж отопления. Восстановление жесткого диска. Быстрое восстановление информации с жесткого диска. Восстановление данных жесткого диска программа. Кредит с плохой историей. Быстрые кредиты онлайн с плохой историей. Срочный кредит с плохой историей. В какой сервер играть в WOW. Топ world of warcraft серверы. Wow серверы pandaria. Круглопалочный станок чертежи. Круглопалочный станок купить дешево. Самодельный круглопалочный станок. Кредит на покупку квартиры. На долго взять кредит на квартиру. Кредит на покупку квартиры.

Жити по-українські

Наші партнери

Громадське радіо та ТБ